Kikerherned

Kikerhernestes on rohkesti kiudaineid, valku ning mineraalaineid, sealhulgas rauda. Umbes 70% kikerhernestes sisalduvatest kiudainetest on vees lahustumatud ja liiguvad seedimata kujul käärsoolde. Seal lagundavad neid bakterid ning toodavad lühikese ahelaga rasvhappeid, andes sellega toitu käärsoole rakkudele, mis on tähtsad käärsoole tervise jaoks. 

Tänu suurele kiudainete sisaldusele aitavad kikerherned ka kolesteroolitaset alandada ja veresuhkrutaset tasakaalus hoida, sobides hästi diabeetikutele.

Nii kiudained kui valk, mida kikerherned ohtralt sisaldavad, aitavad kaasa täiskõhutunde tekkele ja selle püsimisele.

Kikerherned sobivad suurepäraselt indiapärastesse karriroogadesse (vt retsepti SIIT), suppidesse ja hautistesse. Ühtlasi on kikerherned Lähis-Ida lemmikroogade hummuse (vt retsepti SIIT) ja falafeli põhliline koostisaine. 

Konserveeritud kikerherneid kasutades tasub neid eelnevalt voolava vee all loputada, kuna kikerherneste säilitusvedelik võib kergesti gaase tekitada. Üks variant on ka kasutada kuivatatud kikerherneid – jäta nad üleöö külma vette likku ning järgmisel päeval keeda umbes tund aega kuni kikerherned on pehmed.

Kasulikud ained: valk, kiudained, folaadid, k-vitamiin, mangaan, vask, fosfor, raud, magneesium, kaalium, tsink